Günün Sözü :  Sitemize Hoşgeldiniz Gılaniler Web Sitesi Köyümüzün Tanıtımı Görevi Üslenmiş Bir Sitedir. Herşey Unutturmamak Adına   
PİR SULTAN ABDAL

pir_sultan.jpg

YEDİBÖLÜK KÖYÜ

Kapat AA...ÖNSÖZ

Kapat ANILARLA SİFON

Kapat AĞIT

Kapat DİL

Kapat EĞİTİM

Kapat GELENEKLERİMİZ

Kapat GENÇLİK ETKİNLİĞİ

Kapat GENÇLİĞİMİZ

Kapat GURBETTEKİLER

Kapat GÖRÜŞ

Kapat HARİTA

Kapat KAYIPLARIMIZ

Kapat KUSPO 3,6 HAZİREN 2010

Kapat KUSPO VİDEOLARI

Kapat KÖY RESİMLERİ

Kapat KÖY VİDEOLARI

Kapat KÖYÜMÜZÜN OZANLARI

Kapat KÜLTÜTÜMÜZ

Kapat KÜRT SORUNU

Kapat NUFUS

Kapat PROJELERLER

Kapat SANAT

Kapat SEMTLARIMIZ

Kapat SOYAĞACIMIZ

Kapat SİFONDA DEDELİK

Kapat TARİHİ BELGE

Kapat TARİHİMİZ

Kapat TARİHİMİZDE İZBIRAKANLAR

Kapat YAZ ETKİNLİKLERİ

Kapat YORUM

Kapat YÖRESEL ATA SÖZLERİMİZ

Kapat YİTİRDİKLERİMİZ

Kapat ÖYKÜLER

Kapat ŞADİ AŞİRETİ

Kapat ŞİRANIN KÖYLERİ

ALEVİ YOLU VE ÖRETİSİ

Kapat ALEVİ PİR VE ERENLERİ

Kapat ALEVİ DERGAHLARI

Kapat ALEVİ OCAKLARI

Kapat ALEVİ SÖZCÜĞÜNÜN KÖKENİ

Kapat ALEVİ ÖĞRETİSİ

Kapat ALEVİLİKTE KURBAN

Kapat ALEVİLİĞİN GİZLİ TARİHİ

Kapat ALEVİLİĞİN TARİHSEL BOYUTU

Kapat AYİN-İ CEM

Kapat BATAL GAZİ

Kapat BOZ ATLI HIZIR

Kapat BÜYÜK OSMANLI YALANI

Kapat CEM VE 12 HIZMET

Kapat DERGAH DEVLETLERİ

Kapat DİL KURUMUNCA ALEVİLİK

Kapat EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ

Kapat HACİ BEKTAŞ VBELİ

Kapat LUVİ`LER ALUVİLER

Kapat OZANLARIMIZ

Kapat TURNA KUÇU

Kapat TURNA KUÇU SÜRATINDA MURŞİT

Kapat VARİDAT

Kapat YAS-I MATEM

Kapat YEDİ ULU ALEVİ OZANI

Kapat İNAÇ BOYUTUYLA ALEVİLİK

SPONSOR
SAYAÇ

   Ziyaretçi

   şu An Bağlı

TAKVİM
GAYETE
Site Hakkında Bilgilendirilmek için Gazetemize Katılınız.
Katıl
Çık
3 Katılımcılar
İNFO
TARİHİMİZDE İZBIRAKANLAR - Deniz Gezmiş
Deniz, Hüseyin, Yusuf. Üç karanfil, üç sıra neferi… 12 Mart cuntasının darağacına götürdüğü üç '68 gençlik hareketi önderi, idam edilişlerinin 38. yılında unutulmayacaklar. Mücadele mirasını omuzlayanlar, onları mezarları başında ve sokaklarda anacaklar.

denizgezmis[1].gif

Üç karanfile idam kararını veren Ankara 1 No'lu Sıkıyönetim Mahkemesi Başkanı emekli Tuğgeneral Ali Elverdi, Çankaya'daki evinde nefes kesilerek öldü. Kocatepe Camii’nde sessiz sedasız bir törenle defnedildi. Cenazeye iliştin çok sayıda dedikodu yapıldı. Kimse hatırlamayacak onu bir daha. Tarih kitaplarında ismi bir askeri yargıç olarak kalacak.

Ama ya Denizler. Sıkıyönetim Askeri Mahkemesi'nde idam kararını dinlerken bile, ideallerinden ödün vermeyen o üç kızıl karanfil…

Deniz Gezmiş, Yusuf Aslan ve Hüseyin İnan… Halkların gönlünde taht kurmuş üç yiğit devrimci onlar. Mücadeleleri yaşamaya, şimdilerin gençlik hareketine ufuk olmaya devam ediyor.

KİM BİLİR KAÇ…
Kalemiyle onları anlatırken bir şair şöyle demişti arkalarından: “Kağıt bir gemidir devrim, bütün gemiler hurdaya çıksa da sonunda, taşıdığı özgürlük şiiriyle, batmadan yüzer nicedir, dünya sularında. Kim bilir kaç yunus görmüş, kaç Deniz Gezmiş…”

24 yaşında hakkında kalem kırılan Deniz Geçmiş, başeğmeyen bir duruş sergiledi yakalandıktan sonra bile. Karşısına çıkarıldığı İçleri Bakanı’nın üzerine yürüdü, “Amerikanın güvenilir köpekleri” dedi. Gözaltında bir irade savaşına tutuştu. Konuşturamadılar. Yargılananları yargıladı mahkeme salonlarında. Ölümden korkmadıklarını haykırdı. “Türkiye'nin bağımsızlığından başka bir şey istemedim” dedi Deniz hakimin yüzüne; ve şunları ekledi: “Amerikan emperyalizmine ve işbirlikçilerine karşı mücadele verdik. Bundan dolayı da ölümden korkmuyoruz. Onu ancak işbirlikçiler düşünsün. Ve ancak onlar kendi canının telaşına düşsün. Ve ben 24 yaşındayken, kendimi Türkiye'nin bağımsızlığına armağan etmekten onur duyuyorum. Bu bağımsızlık düşüncesini mezara kadar götüreceğiz.”

‘ÖLÜM KARŞISINDA ACİZ VE ÇARESİZ DEĞİL’
Onlar sadece yaşarken verdikleri mücadele ile değil, ipe götürülmeden az önce kaleme aldıkları son sözleri ile de bir gelecek yazdılar. Onların yüreklerinden damlayan sözcükler, ailelerinden başlayarak ezilen halklar için ırmaklara dönüştü.

Deniz Gezmiş babasına yazdığı son mektubunda “Önemli olan çok yaşamak değil, yaşadığı süre içinde, fazla şeyler yapabilmektir” demişti. Ölüm karşısında aciz ve çaresiz kalmadığını vurgulayarak cenazesi için vasiyetini dile getirdi: “Ankara´da 1969´da ölen arkadaşım Taylan Özgür’ün yanına gömülmek istiyorum. Onun için cenazemi İstanbul´a götürmeye kalkma. Annemi teselli etmek sana düşüyor. Kitaplarımı küçük kardeşime bırakıyorum. Kendisine özellikle tembih et. Onun bilim adamı olmasını istiyorum. Bilimle uğraşsın ve unutmasın ki, bilimle uğraşmak da bir yerde insanlığa hizmettir. Son anda, yaptıklarımdan en ufak bir pişmanlık duymadığımı belirtir seni, annemi ve kardeşimi devrimciliğimin olanca ateşiyle kucaklarım”

BİZ BİR DEFA; BİZİ ASANLAR HER GÜN’
Yusuf Aslan, idama götürülmeden önce ‘bütün akrabalara’ hitabıyla yazdığı mektubunda kararlılığını şu sözlerle ifade etmişti: “Biz halkımızın kurtuluşu ve Türkiye’nin bağımsızlık mücadelesi uğruna şerefimizle bir defa öleceğiz. Bizi asanlar likleri ile her gün ölecekler.” Babasına yazdığı ve “Rahat ve vicdan huzuru içinde gidiyorum” dediği mektubunda ise kendi darağacına giderken bile, arkada kalanları düşünüyordu. Babasından son isteği şu olmuştu: “Babacığım, cezaevinde kalan arkadaşları ara sıra yoklarsan, hallerini hatırlarını sorarsan çok memnun olurum. Her birisi oğlun sayılır…”

'YAZILACAK ÇOK ŞEY VAR, FAKAT SIRASI DEĞİL’
Mütevazi kişiliğiyle örnek oluşturan Hüseyin İnan son mektubunda “Söyleyecek fazla söz bulamıyorum” diye seslenmişti ailesine. “Her insanın sonunda karşılaşacağı sonuç”un karşılarına erken çıktığını not etmişti. Anne ve babasının üzüntü ve acısını dindirmek isteyen Hüseyin İnan, son sözünde şöyle demişti: “Yazılacak çok şey var; fakat hem mümkün değil, hem de sırası değil. Candan selamlar.”Kurulum Tarihi : 27/05/2009 @ 19:53
Son Güncelleme : 20/12/2017 @ 19:44
Kategori : TARİHİMİZDE İZBIRAKANLAR
Sayfa Oku 2017 defa


Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır     Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır


react.gifBu Makaleye Verilen Cevaplar


Hiç Yorum Yok.
Yorum Yazın!Gımgımın Adı , Halkı ve Bazı Köy Adlarının Tarihi Kaynakları
--

ÜYE GİRİŞİ

Tekrar Giriş Yap
---

Kullanıcı Adı:

Gizli Kodunuz (Şifrenizdir - Kimliğinizle Bağlantılı- Unutmayınız)


 Üye Sayısı 350 üye


Bağlı Kullanıcılar

( Hiçkimse )
ARAMA
ANKET
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
 
Iyi
Daha iyi olabilir
Normal
Olumsuz
Sonuçlar
KİTAP KÖŞESİ
0012.jpg

0010.jpg
Kitap 1.jpg

Kitap 3.jpg

06082010507.jpg

kitap 2.jpg

0009.jpg

0008.jpg


GÜNCEL HABERRSS HABER
^ Top ^