Günün Sözü :  Sitemize Hoşgeldiniz Gılaniler Web Sitesi Köyümüzün Tanıtımı Görevi Üslenmiş Bir Sitedir. Herşey Unutturmamak Adına   
PİR SULTAN ABDAL

pir_sultan.jpg

YEDİBÖLÜK KÖYÜ

Kapat AA...ÖNSÖZ

Kapat ANILARLA SİFON

Kapat AĞIT

Kapat DİL

Kapat EĞİTİM

Kapat GELENEKLERİMİZ

Kapat GENÇLİK ETKİNLİĞİ

Kapat GENÇLİĞİMİZ

Kapat GURBETTEKİLER

Kapat GÖRÜŞ

Kapat HARİTA

Kapat KAYIPLARIMIZ

Kapat KUSPO 3,6 HAZİREN 2010

Kapat KUSPO VİDEOLARI

Kapat KÖY RESİMLERİ

Kapat KÖY VİDEOLARI

Kapat KÖYÜMÜZÜN OZANLARI

Kapat KÜLTÜTÜMÜZ

Kapat KÜRT SORUNU

Kapat NUFUS

Kapat PROJELERLER

Kapat SANAT

Kapat SEMTLARIMIZ

Kapat SOYAĞACIMIZ

Kapat SİFONDA DEDELİK

Kapat TARİHİ BELGE

Kapat TARİHİMİZ

Kapat TARİHİMİZDE İZBIRAKANLAR

Kapat YAZ ETKİNLİKLERİ

Kapat YORUM

Kapat YÖRESEL ATA SÖZLERİMİZ

Kapat YİTİRDİKLERİMİZ

Kapat ÖYKÜLER

Kapat ŞADİ AŞİRETİ

Kapat ŞİRANIN KÖYLERİ

ALEVİ YOLU VE ÖRETİSİ

Kapat ALEVİ PİR VE ERENLERİ

Kapat ALEVİ DERGAHLARI

Kapat ALEVİ OCAKLARI

Kapat ALEVİ SÖZCÜĞÜNÜN KÖKENİ

Kapat ALEVİ ÖĞRETİSİ

Kapat ALEVİLİKTE KURBAN

Kapat ALEVİLİĞİN GİZLİ TARİHİ

Kapat ALEVİLİĞİN TARİHSEL BOYUTU

Kapat AYİN-İ CEM

Kapat BATAL GAZİ

Kapat BOZ ATLI HIZIR

Kapat BÜYÜK OSMANLI YALANI

Kapat CEM VE 12 HIZMET

Kapat DERGAH DEVLETLERİ

Kapat DİL KURUMUNCA ALEVİLİK

Kapat EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ

Kapat HACİ BEKTAŞ VBELİ

Kapat LUVİ`LER ALUVİLER

Kapat OZANLARIMIZ

Kapat TURNA KUÇU

Kapat TURNA KUÇU SÜRATINDA MURŞİT

Kapat VARİDAT

Kapat YAS-I MATEM

Kapat YEDİ ULU ALEVİ OZANI

Kapat İNAÇ BOYUTUYLA ALEVİLİK

SPONSOR
SAYAÇ

   Ziyaretçi

   Şu An Bağlı

TAKVİM
GAYETE
Site Hakkında Bilgilendirilmek için Gazetemize Katılınız.
Katıl
Çık
3 Katılımcılar
İNFO
VARİDAT - Varidat 2 Şeh Bedreitn Kitabı

AVARİDAT 2

 ‘Ölmeden Önce Ölde,Ölümsüz Olarak diril’ İnsanı öldüren aşırı tutkularıdır.Ölümsüz olmak yalnız tanrıyla bütünleşerek sağlanır.Ölmeden önce ölmek bireysel tutkularından sıyrılmaktır.Adı Unutulmayan kişi Ölmez.Böyle diyor Şeyh Bedrettin Varidat isimli kitabında.İçine kapanarak kağıda döktüğü düşünceleri insanın kendini anlamasına tanımasına yardımcı oluyor.Varidatın bir araştırma kitabında ziyade,içten gelen düşüncelerden oluşması onun değerini azaltmaz,tam tersi artırır.

Toplum düzenini yüzyıllar sonra düzenlemeye çalışan Marksa,İnsana ve dünyaya farklı bir bakış açısı kazandırmaya çalışan,felsede çığır açan Nitscheye,Piskiyatrinin babası olarak tanımlanan Freunda kadar uzanan düşüncelerin ip uçlarını dağınıkta olsa Şehy Bedrettinin Varidat eserinde görebiliriz. Şeyh Bedrettinin etkilendiği düşünürler arasında İmam Gazzaliyi Muhuttin Arabiyi görebiliriz.

Empodoleksin savunduğu İlk çağ ve Yunan Felsefesinde bulunan’Sezgi ve Sevgiyle Tanrıya ulaşma’yolununda etkilenerek düşündüğünüde karşımıza çıkıyor.Buradan yola çıkarak uzun zaman Anadolu topraklarında yaşamış olan Yunan Felsefi incelenmeden Tasavuf fikirlerinin birbirinden bağımsız olarak ele alınamıyacağını düşünebiliriz.Anadolu topraklarında yaşayan halklar birbirleriyle yaşam biçiminden tutta inanç birikimi konusunda pek çok özelliği paylaşmışlardır.

Varadita geçen değişik konuları kısaca başlıklar altında anlatacak olursak, İnsan:Tanrının görünüşüdür.İnsanı insan yapan bir öz vardır,bu öz varlık aşamalarından biridir,kendi kendisyle nitelenir,başka varlıkların özleriyle karşılaştırılamaz.İnsan tanrıdan ayrı bir kavram olarak ele alınamaz.Sunni inança Şeriat kurallarına göre insan Tanrının kuludur.Bu nedenle arada büyük fark vardır.

Oluş:Şeyh Bedrettine göre bir yaradılış nede yoktan var olma yoktur.Bir görünüş vardır. Tanrı :Evrenden,Dünyadan,İnsandan,Doğadan ayrı olarak düşünülemez.O bütündür. Evren :Evrende hiç birşey tanrıdan bağımsız ele alınamaz ayrı düşünülemez.Her varlıkta tanrı görünür. Ermişlik :Dünya tutkularından sıyrılıp Hak sevgisiyle gönüllü olmak. Sevgi :Geçeğe ulaşmanın tanrıya varmanın,bilmenin,duymanın yolu Sevgiden geçer.

Tapınma :Hakla hak olmaktır.Bir takım insanlar,bir takım insanlara tapar.Kimi altın ve gümüş paralara,kimi yenilecek içilecek neslere,övünç verecek neslere tapar.Taptını sanar.Bu yalnıştır. Akıl:Akıl kendiliğinden gerçekleri kavrayamaz,ona yardımcı bir ışık,bir dayanak gerekir,buda sezgidir. Sezgi:Sezgi belli bir olgunluk aşamasında ortaya çıkar,herkeste bulunmaz.Sezginin derinleşmesi içe kapanış,derin düşünceye dalış,bütün tutkularından sıyrılış yoluyladır.

Bilgi edinmeden sezginin sağladığı olanaklar derinleşmeye yöneliktir. Ahlak:İnsanın Ahlakı kavramasını engelleyen nedenler bireysel tutkularıdır,kendini dünya işlerine vermesidir.Bu tutkuları nedeniyle iyilikten güzellikten,doğruluktan,Tanrıdan uzaklaşmaktadır. İnsanı Kamil :İçi arınmış kişidir.Hak ışığıyla aydınlanmış kişidir.

Hakla hak olandır.insani kamilin bilgi ile eyleminin birbirine uyumlu olması gerektiğini söyler Şeyh Bedrettin.Varidatta Olgun kişi olarak anlatır. Bunuda Bilgi Aşamaları olarak ayırır. İlmül yakıyn :Başkalarından dinleyerek duyarak öğrenilir. Aynül yakıyn :Olayı yaşıyarak edinien bilgi.Bundan kaynak gözdür. Hakul yakıyn :Bilginin son aşamasıdır.Kişi bilgiyi kendi özünde taşır.Kişi kendi özünde belirlenen ışıkla ve kendi yaşantısıyla uyumlu kılar Ahiret,Cennet,Cehennem,Ölümden Sonra dirilip yargı günü yoktur.

Bir insan mutluysa Cennette,Mutsuzsa Cehennemdedir.Bu nedenle yeryüzü yaşamı düzenlemeli,kötülükleri yaratan nendenler ortadan kaldırılmalıdır. İbadet :İbadet bir sevgi işidir.Özünü bilme olayıdır.Tapınma ve ibadet kişinin kendi olgunluğunu geliştirmesi için vardır.Yoksa Cennete gidilecek diye değil.Oysa ki Müslümanlık İbadeti Cennete gittiğinde yaşanılacak mutluluklar ve güzellikler olarak vaadeder.

Şeyh Bedrettin bunun tam tersi olduğunu söyler.Sunni inanç ve Şeriat kuralları İbadeti bir görev olarak algılar,anlatır.Şeyh Bedrettin ise bir arınma tanrıya varma,birliğe ulaşma olarak olarak açıklar. Bütün dinler aynıdır.Birbirinden üstünlüğü veya geriliği yoktur.Tanrı yalnız Müslümanları,Hıristiyanların tanrısı değil herkesin tanrısıdır. VADİDAT YAZILDIKTAN YILLAR SONRA ORTAYA ÇIKAN FİLOZOFLAR DÜŞÜNCELERİ VE VARİDATA PAYLAŞTIKLARI ORTAK NOKTALAR Şeyh Bedrettinin Varidatta söylediği İnsani kamil olmak,Hakka yakınlaşmak hakkı insanda görmek düşünceleri, Lucian tarafından "Hyperanthropos" ismiylede kullanılmıştır.

 Aynı zamanda Nietschenin Böyle buyurdu Zerduş kitabında geliştirdiği ve anlattığı her ne kadar bir başkaldırı şeklinde de olsa Üstün İnsan Felsefesiyle benzerlik taşır. Vadiradta Şeyh Bedrettin Rüyaları,insanın bilincinide sorgular.Yer yer kullandığı cümleler günümüz Piskoloji biliminin gerisinde olsada örneğin insanın bir’Bilinç altı’olduğunu söyler.Bunu savunan Piskolojinin babası olarak kabul gören Freundun bu konuya değinmesi de Varidatın ne kadar zengin bir yapıt olduğunu bir kez daha gözler önüne serer .

Şeyh Bedrettinden yüzyıllar sonra çıkmış bu düşünürlerin söyledikleri arasında ki yakınlık onun çağının çok ilersinde bir düşünür olduğu gösterir. Şeyh Bedrettinin aynı zamanda Özel Mülkiyetin ortadan kaldırılması ve Toplumun Üretim araçlarına sahip olması yönünde düşünceleri vardır.Bu düşünceside şimdi olduğu gibi hiç bir şekilde egemenlerin hoşuna gitmeyeceği aşikardır.Yine ondan sonra Yüzyıllar sonra Karl Marks Kominist Manifestoyu Das Kapitali yazarak bu düşünceleri ortaya koymuştur.

 Aralarında farklılıklar olmasına rağmen,yüzyıllar sonra ortaya çıkan bu düşünürlerin arasında ki benzerlikler,yakınlıklar Anadolu topraklarının ne denli zengi bir tarihe sahip olduğu gerçeğini karşımıza çıkarır.Bu nedenle tarih bilgimizin ve bilincimizin geliştirilmesi bir mecburiyettir. KAYNAKLAR: Şeyh Bedrettin Varidat:İsmet Zeki Eyüpoğlu Wikepedia.org


Kurulum Tarihi : 22/12/2017 @ 00:39
Son Güncelleme : 22/12/2017 @ 00:39
Kategori : VARİDAT
Sayfa Oku 476 defa


Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır     Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır


react.gifBu Makaleye Verilen Cevaplar


Hiç Yorum Yok.
Yorum Yazın!Gımgımın Adı , Halkı ve Bazı Köy Adlarının Tarihi Kaynakları
--

ÜYE GİRİŞİ

Tekrar Giriş Yap
---

Kullanıcı Adı:

Gizli Kodunuz (Şifrenizdir - Kimliğinizle Bağlantılı- Unutmayınız)


 Üye Sayısı 350 üye


Bağlı Kullanıcılar

( Hiçkimse )
ARAMA
ANKET
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
 
Iyi
Daha iyi olabilir
Normal
Olumsuz
Sonuçlar
KİTAP KÖŞESİ
0012.jpg

0010.jpg
Kitap 1.jpg

Kitap 3.jpg

06082010507.jpg

kitap 2.jpg

0009.jpg

0008.jpg


GÜNCEL HABERRSS HABER
^ Top ^