Günün Sözü :  Sitemize Hoşgeldiniz Gılaniler Web Sitesi Köyümüzün Tanıtımı Görevi Üslenmiş Bir Sitedir. Herşey Unutturmamak Adına   
PİR SULTAN ABDAL

pir_sultan.jpg

YEDİBÖLÜK KÖYÜ

Kapat AA...ÖNSÖZ

Kapat ANILARLA SİFON

Kapat AĞIT

Kapat DİL

Kapat EĞİTİM

Kapat GELENEKLERİMİZ

Kapat GENÇLİK ETKİNLİĞİ

Kapat GENÇLİĞİMİZ

Kapat GURBETTEKİLER

Kapat GÖRÜŞ

Kapat HARİTA

Kapat KAYIPLARIMIZ

Kapat KUSPO 3,6 HAZİREN 2010

Kapat KUSPO VİDEOLARI

Kapat KÖY RESİMLERİ

Kapat KÖY VİDEOLARI

Kapat KÖYÜMÜZÜN OZANLARI

Kapat KÜLTÜTÜMÜZ

Kapat KÜRT SORUNU

Kapat NUFUS

Kapat PROJELERLER

Kapat SANAT

Kapat SEMTLARIMIZ

Kapat SOYAĞACIMIZ

Kapat SİFONDA DEDELİK

Kapat TARİHİ BELGE

Kapat TARİHİMİZ

Kapat TARİHİMİZDE İZBIRAKANLAR

Kapat YAZ ETKİNLİKLERİ

Kapat YORUM

Kapat YÖRESEL ATA SÖZLERİMİZ

Kapat YİTİRDİKLERİMİZ

Kapat ÖYKÜLER

Kapat ŞADİ AŞİRETİ

Kapat ŞİRANIN KÖYLERİ

ALEVİ YOLU VE ÖRETİSİ

Kapat ALEVİ PİR VE ERENLERİ

Kapat ALEVİ DERGAHLARI

Kapat ALEVİ OCAKLARI

Kapat ALEVİ SÖZCÜĞÜNÜN KÖKENİ

Kapat ALEVİ ÖĞRETİSİ

Kapat ALEVİLİKTE KURBAN

Kapat ALEVİLİĞİN GİZLİ TARİHİ

Kapat ALEVİLİĞİN TARİHSEL BOYUTU

Kapat AYİN-İ CEM

Kapat BATAL GAZİ

Kapat BOZ ATLI HIZIR

Kapat BÜYÜK OSMANLI YALANI

Kapat CEM VE 12 HIZMET

Kapat DERGAH DEVLETLERİ

Kapat DİL KURUMUNCA ALEVİLİK

Kapat EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ

Kapat HACİ BEKTAŞ VBELİ

Kapat LUVİ`LER ALUVİLER

Kapat OZANLARIMIZ

Kapat TURNA KUÇU

Kapat TURNA KUÇU SÜRATINDA MURŞİT

Kapat VARİDAT

Kapat YAS-I MATEM

Kapat YEDİ ULU ALEVİ OZANI

Kapat İNAÇ BOYUTUYLA ALEVİLİK

SPONSOR
SAYAÇ

   Ziyaretçi

   şu An Bağlı

TAKVİM
GAYETE
Site Hakkında Bilgilendirilmek için Gazetemize Katılınız.
Katıl
Çık
3 Katılımcılar
İNFO
EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ - EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ

EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ

Ehl-i beyt nedir? Kimler Ehl-i beyt olur?

Ehl-i Beyt arapça bir kelimedir. Türkçe karşılığı “ev halkı, hane halkı” anlamında yani Hz.Muhamed ve Hz.Ali’nin evinden birisi olmak, tam türkçesi ev ahalisi anlamına gelir.

Ehl-i Beyt olabilmesi için mutlaka Hz.Muhammed'in ve Hz.Ali’nin ev hanesinden yani soyundan biri olması gerekiyor. Aksitaktirde Ehl-i Beyt olunmuyor.

Esas müslüman biziz diyen kendi aslını inkar eden alevilere göre Ali Ehl-i Beyt oluyor ama Ömer, Osman, Ebu Bekir, Muaviye ve Yezid Ehl-i Beyt olmuyor?

Osman, Ömer, Ebu Bekir, Ebu Bekir, Muaviye kimdir?

Muhammet, Ebu Bekir'in damadı.

Muhammet, Ömer'in damadı.

Osman, Muhammed'in damadı.

Ali, Muhamed'in damadı.

Ömer, Ali'nin damadı.

Muaviye, Muhamed'in kaynıdır.

Yezit, Muhammed'in kaynı olan Muaviye'nin oğludur.

Bu durumda

Osman’ın ve Ali'nin çocukları Hz.Muhammed'in torunlarıdır.

Ömer'in, Ali'nin kızı Gülsüme'den doğan çocukları Ali'nin torunlarıdır. Gülsüme Ali'nin kızı, Muhammed'in torunudur.

Ömer'in çocukları Muhammed'in kayınlarıdır.

Osman, Ali'nin çocukları, Hasan ile Hüseyin'in teyzesinin eşidir.

Muaviye, Ali'nin eşi Fadime'nin dayısı.

Yezid, Hz.Muhammed'in kaynının oğludur.

Bunların tamamının arasında kan bağı bulunmaktdır. iç içe büyüdüler. Hz.Muhamedin evinde ve elinde büyüdüler. Hz. Muhammed'in ölümünden sonra Ebu bekir 2 yıl, Ömer 10 yıl, Osman 12 yıl, Ali 4 yıl 9 ay, Muaviye 19 yıl 4 ay Yezid 3 yıl 8 ay 14 gün İslam aleminine halifelik yaptılar. Yezid'den sonrada halifelik kaldırıldı.

Hz.Muhammedin torunları Ali'nin çocukları Ehl-i Beyt oluyorde Hz. Muhammed'in diğer torunları Osman'ın çocukları Ehl-i Beyt olmuyor veya Ali'nin, Ömer'le evli olan kızı Muhammed'in torunu Gülsüme'nin çocukları Ehl-i Beyt olmuyormuş.

Ne diyorlar Ali ile Muhammet aynı soydaymış. Bunlara göre Muhammed'in diğer torunları Muhammed'in soyundan olamazmış. İşte bu anlayışın kendisi bugün Suriye'de iş başında bu anlayışın kendisi çoluk çocuk demeden insan katlediyorlar. Bu anlayışın kendisi bugün Türkiye'de ırk ve soy tartışmaları yapıyorlar.

Alevilikte ırkçılık varmı?

Alevi inancı insan eksenli bir inançtır. Hangi inançtan hangi milletten olursa olsun eşit mesafede durmuştur. Irk ve soy tartışmalarını yürütenlere karşı mesafeli durmuşlardır.

Aleviliği yozlaştırmaya çalışan "esas müslüman biziz" diyen alevi inancının asla ve asla kabul etmiyeceği ırkcılığı bulaştırmaya çalışıyorlar. Muhammed'in kızı Ali'nin eşi Fadime'nin çocukları Ehl-i Beyt olacak Muhammed'in diğer kızları Rukayye ile Ümmüye'in Osman'dan olan çocukları Ehl-i Beyt olmayacak ondan sonrada diyeceksinizki Aleviler 72 millete aynı nazardan bakarlar.

1200 ile 1700 yılları arasında Anadolu topraklarında resmi rakamlara göre 650 bin alevi Osmanlılar tarafından katledildi. 1700 yıllarından sonra, Osmanlılar katliamlarla bitiremedikleri alevileri asimile etmek için yeni bir oyun sergilediler. Özel olarak 800 dolaylarında çakma Ehl-i beyt dedeler yetiştirdiler. Bunlara Ehl-i Beyt ünvanını verdiler. Alevilerin yaşadığı bölgelere göndererek "esas müslüman biziz" probangasını yaydılar. Bununlada yetinmediler var olan kuran-ı kerim için bu gerçek değil gerçeği mısırdadır, kuranda namaz yoktur, cami yoktur. Ali namaz kılmazdı, yolumuz Ali'nin yoludur söylemiyle zaman içinde alevileri, buna inandırdılar.

‘‘Başkalarının bilgisi ile bilgin olsak bile, ancak kendi aklımızla akıllı olabiliriz.’’

Anadolu Alevisinde Ehl-i Beyt olmaz. Bu bir oyundu amaç bu yola alevileri islamın içine çekmek, daha sonrada sünnileştirmek. Alevi yolu Hakk Muhammed Ali yoludur dediler ve başarılı da oldular. Yüzbinlerce alevi sünnileşti. Bununla yetinmediler alevi köylerine cami yaptılar. Yaşamış olduğum Elbistan'da 1800 yılları başlarında Elbistan ile Kürecik arasında sünni yok iken bu tarihten sonra Elbistanın Ambarcık, Çiçek, Yapalak, Til, Karahasan buna benzer bir çok köy Alevi olmalarına rağmen sünnileştiler. Bugün hala Karahasan köyü Sünnileşmelerine rağmen yaşlıları her yıl düzenli olarak Kantarma köyün'de İbo Dedenin Mezarı başında kurban keserler, onun ocağına yemin ederler.

1925 yılında Mustafa Kemal'ın çıkarmış olduğu yasayla alevilik yasaklanmıştı. Aleviler kendi inançlarını yaşayamadılar. 1960’lara kadar Aleviler toplanamazdı. Cem yapamazlardı. Cem yapmak yasaktı. Cem yapabilmeleri için köyün etrafına nöbetçiler yerleştirilirdi. Cemler gizli yapılırdı.

1990 yıllarına kadar kadar bu ülkede Kürt olmak'ta suç sayılıyordu. Kürtçe kaset bile çıkarmak suçtu. Kürtçe bir kaset çıkarmanın yolu cezaevinden geçerdi. Ahmet Kaya Kürtçe bir klip yapacağım dediği için hakkında onlara yıl hapis istendi. Osmanlı da oyun çoktu. Dün alevileri sünnileştirmek için çakma Ehl-i beyt'ler yetiştirmişdi. Günümüzde ise Kürd'leri Türkleştirmek için “köy korucusu” yetiştirdiler. Ve bugün köy korucularının görevi ne ise o dönemlerde Anadolu Alevisinin yoğun olarak yerleştiği bölgelere gönderilen Ehl-i Beyt'lerin görevi o idi Alevileri sünnileştirmekti.

Bu ülkede Kürtler ve Aleviler üzerinde asırlardır Osmanlı oyunları oynanmaktadır. Bugün Kürtler bir araya gelerek, önemli oranda Türkçe bilmedikleri halde "esas Türk biziz" diyen köy korucularını bertaraf ederek sistemi dize getirdiler. ve bugün kendi dillerini anayasal güvence altına almaya çalışıyorlar.

Alevilerde asırlardır inancımızı yozlaştırmak için sistem tarafında oluşturulan ocak ve ehl-i beyt'lerden kurtulmadan kendi inancını yaşayamazlar. Ehl-i Beyt safatasına inanmayın. Osman, Ömer, Ali, Muaviye ve Yezid islamın halifeleridirler. İslam için çalıştılar. Şeriet düzeni için çalıştılar. Bunların kavgası Alevi sünni kavgası değildi Bunların kavgası iktidar kavgası idi.

Haydi alevi gençliği Pirlerimizin bize miras olarak bıraktığı güzel ahlak ve değerlere sahip çıkarak, Dönen Dönsün Ben Dönmezem Yolumdan şiarıyla kendi inancına sahip çıkarak islamı değil kendi inancımızın gereğini yerine getirerek haykırmalıyız. bu yol hakk muhammed Ali yolu değildir.

Biz aleviyiz Müslüman değiliz


Kurulum Tarihi : 26/04/2019 @ 20:13
Son Güncelleme : 26/04/2019 @ 20:13
Kategori : EHL-İ BEYT'LER ALEVİMİ
Sayfa Oku 991 defa


Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır     Sayfayı Yazdır Sayfayı Yazdır


react.gifBu Makaleye Verilen Cevaplar


Hiç Yorum Yok.
Yorum Yazın!Gımgımın Adı , Halkı ve Bazı Köy Adlarının Tarihi Kaynakları
--

ÜYE GİRİŞİ

Tekrar Giriş Yap
---

Kullanıcı Adı:

Gizli Kodunuz (Şifrenizdir - Kimliğinizle Bağlantılı- Unutmayınız)


 Üye Sayısı 350 üye


Bağlı Kullanıcılar

( Hiçkimse )
ARAMA
ANKET
Sitemizi Nasıl Buldunuz.
 
Iyi
Daha iyi olabilir
Normal
Olumsuz
Sonuçlar
KİTAP KÖŞESİ
0012.jpg

0010.jpg
Kitap 1.jpg

Kitap 3.jpg

06082010507.jpg

kitap 2.jpg

0009.jpg

0008.jpg


GÜNCEL HABERRSS HABER
^ Top ^